Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Gęś białoczelna (Anser albifrons)
Systematyka
Rząd: blaszkodziobe (Anseriformes)
Rodzina: kaczkowate (Anatidae)
Gatunek: Gęś białoczelna (Anser albifrons)
Charakterystyka/ morfologia
Samiec i samica ubarwione jednakowo. Ogólnie upierzenie szare, na grzbiecie jaśniejsze poprzeczne pręgi. Ciemniejsza głowa. Na spodzie szerokie, czarne, poprzeczne pasy, u niektórych podgatunków zlewające się w jednolitą czarną plamę. Podogonie i pas wokół nasady dzioba aż do oczu białe. Nogi pomarańczowe, dziób pomarańczowy lub różowy w zależności od podgatunku. Osobniki młodociane mają szarą nasadę dzioba (bez białego czoła) i nie mają ciemnych pasów na spodzie, ale za to szarobrązowe plamy. Najliczniej występująca dzika gęś. Podobna do gęsi gęgawy i gęsi zbożowej. Różni się od nich mniejszym rozmiarem, ciemniejszą głową i szyją, różowawym dziobem bez czarnych plam. Rozpoznanie utrudnia czasem to, że może dołączać się do stada innych gęsi. Długość ciała 66 – 86 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 118 cm, ciężar ciała 1,4 – 3,3 kg W locie wolno uderza skrzydłami. Często formuje klucze lub rzędy.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje zabagnioną i bezdrzewną tundrę i tajgę, gdzie ma lęgowiska. Powraca na nie w marcu i kwietniu. Zimuje w licznych parotysięcznych koloniach nad zbiornikami wodnymi : stawami, gdzie nocuje oraz na rozległych polach i pastwiskach, gdzie żeruje.. Pokarmem tej gęsi są zielone i miękkie części roślin lądowych i ich nasiona.
Rozwój osobniczy
Gniazdo samica buduje na ziemi , na terenie o lekkim wzniesieniu, w płytkim dołku, który wyściela trawami, mchem i puchem. Pary gniazdują oddzielnie i ciągu roku wyprowadzają jeden lęg, składający się z 4 do 6 brudnobiałych jaj pod koniec maja lub na początku czerwca, dopiero po 2 miesiącach od przylotu z zimowisk. Jaja są kremoworóżowe o wymiarach 76 x 54 mm i średniej masie 25 g, podczas wysiadywania pokrywane są jasnobrązowymi plamkami. Jaja są wysiadywane przez okres 22–28 dni przez samicę. Gąsior jednak czuwa w pobliżu i strzeże gniazda. Pisklęta opuszczają gniazdo po 40–65 dniach. Opiekują się nimi oboje rodzice. Młode gęsi, które jeszcze nie potworzyły par, łączą się latem w stada przechadzające się po tundrze. Gdy skończy się lęg dochodzą do nich rodziny z tegorocznymi gąsiętami. Na zimowiska wylatują najczęściej w październiku.
Status gatunku
W Polsce pojawia się podczas przelotów, na północy i zachodzie kraju. Gatunek łowny z okresem ochronnym. Sezon polowań trwa od 1 września do 21 grudnia, a na terenach województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego do 31 stycznia.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.